Фотографията!
Обширна тема, която всеки от нас иска да овладее. Било то с телефон, с професионална техника, или и с двете.
Както знаем в днешно време е модерно, да не кажа необходимо, всеки да умее да си направи „селфи“, с което да се представи в социалните мрежи. Било там, било за портфолио от професионална гледна точка. Като фотограф съм срещала доста добри снимки, но в тях съществуват „общоприетите“ грешки.
Затова ще ви дам пет лесни съвета, с които да направите страхотни снимки на открито.
Първото и основно правило за снимане където и да е, е да имате програма, с която да можете да подобрите качеството на снимката
Когато пускате снимка във Фейсбук, тя автомачно се „компресира“, небето става на слоеве и всичко, което ви се е сторило чудесно до този момент, придобива пикселите, от които искаме да се отървем. Затова е най-добре да имате лесна и бърза програма под ръка, която е създадена точно за подобряване на снимките качени в социалните мрежи, а и не само! Имена във фотографията прибягват до нея, за да бъде кадъра рязък и за да не се получава това слоене върху фона. Програма като We transfer върши чудесна работа за този проблем. Можете да качвате снимки, които след това се изтеглят и всичко си идва на мястото.
Вторият катарзис в снимането е изправянето на кадъра
Виждали сме сгради на една страна, море, което се излива… И още… И още…
Като фотограф, за мен би било недопустимо да оставя снимката на една страна, наклонена или леко под ъгъл. И тук вече стигаме до обработката на кадъра. Знаем колко много AI навлиза в снимките, но преди него е нужно да извършим функцията Straighten или да изправим кадъра, за да не изглежда, че всичко, което сме снимали, се излива наляво или надясно. Това е масово срещано и всеки го прави, защото всъщност, ние сме по – дейни я дясната си ръка и като по – силна, тя с милиметри изкривява кадъра. За жалост, се вижда от всички. Така че задължително балансирайте снимката си, защото ще изглежда, че падате. Дотук научихме как да коригираме снимките си. Сега ще ви разкажа за най-добрите методи за снимане навън. И понеже ние хората обичаме да се снимаме, ето най-важните три точки.
Номер три – снимащият задължително трябва да бъде на нивото на очите на снимания
Тоест, ако решите да снимате свой приятел вие трябва да сте клекнал. Така визуално създавате усещането, че сниманият обект е висок. Снимки от упор ( докато стоите прави и снимате обекта) скъсяват торса и краката и се създава усещането, че заснемате Фродо. Клекнали, пред обекта на снимане, удължавате краката и създавате усещането за свобода на кадъра.
Запомнете! С каквато и техника да снимате, винаги най-важното е пресъздадете обекта възможно най-истински.
Което ни води до незаменимото четвърто правило!
Никакъв AI или всевъзможните филтри не могат да заменят естественият кадър. За момента този тип усъвършенства са иновации. Но естественото излъчване и спонтанните решения да бъде така, все още са на мода. Ако сте решили да снимате човек, общувайте с него и следете реакциите му. Направете снимката в неочакван момент, така винаги ще знаете, че ще е успешна. За заден фон не използвайте небе. Сложете обекта на снимане на фона на храст или много цветя. Знаем, че небето не винаги е в красиво синьо. Създайте атмосферата на щастлив момент като зад модела има нещо, което ще привлече погледа, а именно нещо цветно и колоритно.
Така стигаме до номер пет – общо взето най-важната и обширна тема в снимането на открито – светлината
Или както ние, фотографите я наричаме, експонацията. Толкова трудна. Всеки е виждал преекспонирани снимки – светли и горящи от слънцето. Или пък тъмни и неразбиращи се. Светлината и тъмнината винаги са играли важна роля в живота ни. И за да няма драстична разлика или сливане, следвайте този съвет. Снимащият винаги трябва да бъде с лице към слънцето, а обекта му на снимки – точно наобратно. Не е тайна, че най-хубавите кадри се правят когато няма слънце, защото няма сянка по лицето на обекта на снимане. Но ако се наложи в летен ден да направите кадър за спомен от място, на което е важно да снимате и знаете, че скоро няма да отидете там, просто не оставяйте модела да свива очи на лъчите и действате! Ако пък моделът е застанал в прекалено сенчесто място, съвсем леко изместете вашият ъгъл на снимане и следете колко се променя светлината върху лицето на снимания.
Звучи трудно, нали? А всъщност не е!
Това са пет лесни правила, с които могат да се постигнат страхотни резултати!
Автор: Бояна Борисова